ظرفیت استثنایی واردات دام زنده از مرز سیستان و بلوچستان

دوشنبه 13 اسفند 1397 ساعت 19:12

واردات با ضابطه و قانونی دام زنده از مرزهای سیستان و بلوچستان می تواند بخش عمده ای از مشکلات گوشت در این استان و سایر نقاط کشور را مرتفع کرده و به تعدیل قیمت گوشت کمک کند.

اخیرا پدیده قاچاق دام زنده از مرزهای غربی ایران باعث بوجود آمدن مشکلاتی در تامین گوشت مورد نیاز مردم و در نتیجه گرانی بی رویه آن شده است. عواملی مانند انحصار توزیع و واردات و توزیع شبکه‌ای عوامل اصلی هستند که غائله افزایش بی رویه گوشت را با عبور قیمت‌ها از 100 هزار تومان ایجاد کرده‌اند. بعد از گران شدن گوشت داخلی برای تأمین بازار، واردات گسترده گوشت گرم گوسفندی از کشورهای مختلف به خصوص استرالیا و روسیه آغاز شد. بروز خشکسالی در سال های اخیر نیز موجب شده است تا به علت وجود مشکل در تامین علوفه مورد نیاز دامداری ها، بخشی از دام مولد کشور روانه کشتارگاهها شود که در دراز مدت صنعت دامداری در ایران را با خطر مواجه خواهد کرد. استان سیستان و بلوچستان با توجه به مرزهای گسترده آن از گذشته مورد توجه قاچاقیان دام قرار گرفته است. واردات با ضابطه و قانونی دام زنده از مرزهای سیستان و بلوچستان می تواند بخش عمده ای از مشکلات گوشت در این استان و سایر نقاط کشور را مرتفع کرده و به تعدیل قیمت گوشت کمک کند.
سازمان دامپزشکی اقدامات موثری را در راستای تامین گوشت مورد نیاز کشور از حدود یک سال قبل با سازمان دامپزشکی برزیل شروع کرده است که بر اساس یک پروتکل مشترک در حال انجام است.
در همین رابطه معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان اعلام کرد با توجه به ظرفیت بالای مرزهای شرقی کشور در سیستان و بلوچستان برنامه واردات دام زنده از برزیل به استان را با هدف کاهش مخاطرات احتمالی در نظر گرفته شده است.
در راستای عملیاتی سازی این طرح ماه گذشته نخستین محموله دام زنده وارداتی باحضور استاندار سیستان و بلوچستان و مدیرکل مرزی وزارت کشور از طریق پایانه مرزی کوهک سراوان وارد استان سیستان و بلوچستان شد. واردات دام زنده از بازارچه کوهک با هدف سیاست های تنظیم بازار می تواند افزایش داشته باشد و همچنین تسهیلات گمرکی بیشتری در اختیار واردکنندگان دام زنده از طریق این بازارچه قرار گیرد.
همچنین توسط مسئولان سازمان دامپزشکی کشور اعلام شده است در جهت کاهش مشکلات بروکراسی اداری تمام اختیارات دامپزشکی برای صدور مجوز ورود دام به دامپزشکی سیستان و بلوچستان واگذار می شود.

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.