گردشگری و نقش آن در توسعه‌ی پایدار بلوچستان

جمعه 10 اسفند 1397 ساعت 11:12

وجود دهها اثر تاریخی در هر دو منطقه سیستان و بلوچستان این استان را به عنوان نگینی از ایران باستان معرفی کرده است.

امروزه صنعت توریسم و اقتصاد گردشگری در دنیای تجارت و اقتصاد به منبع مهم مالی برای کشورها تبدیل شده است.
کشور ایران از نظر داشتن آثار و بناهای تاریخی و زیبا در زمره کشورهای ثروتمند محسوب می‌شود و از این لحاظ می‌تواند جهانگردان و گردشگران از سراسر دنیا را جذب نماید. بعضا آمارها حکایت از واقع شدن 10 درصد از آثار گردشگری دنیا در ایران و از طرفی پائین‌ترین بهره‌برداری این استان از این وضعیت دارد و کشور ایران 7% تا 9% بازار گردشگری را به خود اختصاص داده است.
با توجه به اینکه کشورمان در تکاپوی پذار از اقتصاد تک محصولی و رسیدن به استقلال اقتصادی می‌باشد، صنعت گردشگری می‌تواند از جمله منابع مهم و درآمدزایی کشورمان باشد.
استان سیستان و بلوچستان با توجه به اینکه یکی از وسیع ترین استان های کشور است دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است همچنین با توجه به قدمت تاریخی و همجواری با چند کشورخارجی دارای جاذبه های تاریخی منحصر به فردی نیز می باشد.
بسیاری از برنامه‌ریزان و سیاستگذاران از صنعت گردشگری به عنوان رکن اصلی توسعه پایدار یاد می‌کنند.
استان سیستان و بلوچستان از جمله استان‌هایی است که قدمتی بسیار دیرینه دارد. این استان که دارای موقعیت جغرافیایی خاص، تنوع قومی و مذهبی، تنوع اقلیمی و برخورداری از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و هنری تمامی شرایط لازم را برای جذب گردشگر در مقیاس داخلی و خارجی دارد.
وجود دهها اثر تاریخی در هر دو منطقه سیستان و بلوچستان این استان را به عنوان نگینی از ایران باستان معرفی کرده است. سرزمین بلوچستان از گذشته بسیار دور بر سر راه‌های تجارتی مهم جهان مثل جاده ابریشم قرار داشته و از همان زمان دارای جاذبه‌های توریستی و بازرگانی بوده است.
آثار زیبای تاریخی و دیدنی استان از شهر سوخته تا منطقه باستانی بمپور، از سواحل زیبای مکران تا نخلستان‌ها، از تفتان و کوه‌های مینیاتوری چابهار، بیابانگردی، سفال دارای آوازه‌ و جهانی کلپورگان و سوزن دوزی بلوچی و صنایع دستی این استان با وجود بی مهری‌ها، صنعت گردشگری در استان می‌تواند باری از توسعه و اشتغال در استان را بر دوش خود بردارد.
کشور ما نیز به مثابه کشورهای چین، هند، مصر و ترکیه در جذب گردشگر موفق بوده‌اند، توانایی قابل توجهی در جهت توسعه گردشگری داراست و استان سیستان و بلوچستان نیز مستثنی نیست.
در این استان به مانند سایر استان‌های کشور، مدیریت گردشگری، مدیریتی سنتی می‌باشد که نیازمند حرکت و تغییر از مدیریت سنتی به مدیریت مدرن می‌باشد. می‌توان در استان با سازکارهایی سیستماتیک از قبیل تطابق گردشگری با محیط زیست و محیط فرهنگی-قومی متنوع استان و معرفی و حمایت از فرهنگ و آداب و رسوم و صنایع دستی منطقه به جذب گردشگران داخلی و خارجی پرداخت.

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.