توهین یک شبکه‌ی ماهواره‌ای به دختران بلوچ

دوشنبه 01 بهمن 1397 ساعت 18:11

شبکه ماهواره‌ای «من و تو» اخیرا در یکی از گفتگوهای خود اظهارات توهین آمیزی درباره زنان بلوچ اظهار داشت که با واکنش کاربران در فضای مجازی مواجه شد.
میهمان این شبکه هنگام توضیح مستند اجتماعی خود که در بخشی از آن به وضعیت چاقی زنان «موریتانی» پرداخته است، در مثالی دروغین و توهین آمیز مدعی شده است که «برخی مناطق در ایران مثل مرزهای بلوچستان هرچه زن چاق تر باشد زیباتر است؛ چرا که این مناطق فقیرند و اگر دختری چاق باشد نشان دهنده دارایی مرد آن خانواده است.»
در جامعه‌ی اصیل بلوچ و بلوچستان، زن همواره دوشادوش مردان به عنوان همفکر و همگام در تمام مراحل زندگی حرکت نموده‌اند. شیرزنان بلوچ حتی در برخی مواقع در غیاب مردانشان در مقابل مهاجمان ایستادگی کرده و از خانه و کاشانه‌ی خود محافظت می‌کردند. از گذشته های دور تاکنون کشاورزی و دامداری، تولید صنایع دستی کم نظیر و خانه‌داری و بچه‌داری از مهمترین وظایف زنان بلوچ بوده است. این زنان همواره در سایه غیرت پدران، برادران و همسرانشان چون شیر پرورش یافته و از حریم خانه و خانواده محافظت می کنند و در درگیری های دسته جمعی، منافع شخصی یا گروهی برای منزلت، جایگاه و اعتبار اجتماعی، دفاع از همبستگی و انسجام و اتحاد گروهی و قومی قبیله ای، فشارهای اقتصادی و شخصی؛ ساختار خانوادگی زنان بلوچ نقش چشم گیری داشته اند.
البته غیر قابل انکار است که برخی تفکرات افراطی و سنتی نیز در بلوچستان امروزی وجود دارد که تحت تاثیر برخی نظریه‌های متعصبانه و تندرویهای مذهبی، بین زنان و مردان مرزبندی نموده‌اند اما سیاه‌نمایی‌هایی که با عناوین مختلف و ژست‌های عوام‌فریبانه به اجرا در می‌آیند؛ در این جامعه پذیرفته نیست.
صحبت‌های این کارشناس شبکه من و تو با واکنش شدید کاربران بلوچ و غیربلوچ در فضای مجازی مواجه شد که پس از آن وی مدعی شد که منظورش مردم بلوچستان ایران نبوده است.

برخی واکنش‌های فضای مجازی به توهین شبکه من‌ و تو به دختران بلوچ
- به عنوان یک بلوچ از منطقه بلوچستان ایران صراحتا میگم ماهمچین رسمی در این جا نداریم وحرف ایشون کاملا دروغه. من الان یک ساله دارم به روستا‌ها و شهر‌های مختلف منطقه بلوچستان سفر می‌کنم، ازدواج اجباری رو دیدم، کودک همسری رو دیدم، ولی این رسم چاقی اجباری رو تابه حال نه دیدم و نه شنیدم... خسته نشدید از این همه دروغگویی علیه دختران بلوچ!
- شبکه من و تو رذالت رو به حد آخر رسونده این اراجیف که کارشناسش می‌بافه رو نه دیدم و نه شنیدم بلوچ‌ها این جور رسمی ندارند همش دروغه و توهین به این مردم عزیز
- این خانم به مردم نجیب بلوچ توهین کرده و باید شبکه من و تو علاوه بر عذرخواهی دهن کارشناس و در شبکه رو گِل بگیره
- اهانت به ناموس هموطن بلوچ یعنی اهانت به تک تک ما ایرانیان است و اهانت به ایرانیان یعنی اهانت به کشور ایران است.

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.