بازی با واژه های تاریخی، سد راه توسعه سیستان و بلوچستان

سه شنبه 25 دى 1397 ساعت 15:10

مناطق سیستان و بلوچستان هر دو به مثابه دو پاره اساسی و ارزشمند از تاریخ و جغرافیای ایران بوده و نیز بر نام‌هایی باستانی تکیه زده‌اند که حفظ آنها به مثابه میراث فرهنگی کشور ایران، اهمیتی بسیار بالا دارد.

چنانچه از فضاسازی های امروز در فضای مجازی بر می‌آید، برخی از مدعیان هویت و فرهنگ بلوچ، با قرائت طایفه‌گرای خود حتی در خصوص مقولات مختلف فرهنگی، مشکل عمده‌ای در توسعه نایافتگی و فقدان امنیت روانی استان سیستان و بلوچستان در نگاه ملی محسوب می‌شوند.
آنچه که می‌توان بازی با عبارات تاریخی "بلوچستان" و "سیستان" نامیدش و عمدتاً اشتباهی سهوی از سوی اشخاص غیربومی و ناآشنا با فرهنگ سیستان و بلوچستان صورت می‌گیرد، اگرچه هرازگاه موجب رنجش خاطر اهالی شریف و صلح جوی استان می‌گردد، با این حال فرهنگ غنی همزیستی و روحیه‌های وحدت آفرین مردم بیش از آنست که به راحتی تحت‌الشعاع مانورهای رسانه‌ای قرار گیرد.
البته ارگان های دولتی، خصوصی، نشریات و رسانه های گروهی که بدون درنظر گرفتن حساسیت های قومی استان سیستان و بلوچستان، در برخی موارد به بهانه خلاصه سازی نام استان بخشی از آن را حذف می کنند نیز به این تنش سازی دامن می زنند.
اگرچه هرکدام از این دو منطقه و دو قوم "بلوچ" و "سیستانی" از خصلت‌ها و ویژگی‌های منحصربفردی برخوردار است که از نمادهای فرهنگی استان بشمار می‌آید.
مناطق سیستان و بلوچستان هر دو به مثابه دو پاره اساسی و ارزشمند از تاریخ و جغرافیای ایران بوده و نیز بر نام‌هایی باستانی تکیه زده‌اند که حفظ آنها به مثابه میراث فرهنگی کشور ایران، اهمیتی بسیار بالا دارد. احساس تعلق محلی در کنار احساس تعلق ملی، در هر دو ناحیه قوی است. اما برجسته نمودن ناسیونالیسم قومی و تضعیف هویت ملی و حذف عناوین سیستان یا بلوچستان که گاهاً در رسانه‌های گروهی اتفاق می افتد، همواره می‌تواند منشاء سوء تفاهم‌ها و مشکلاتی شود که هم اکنون نیز استان با آن‌ها بیگانه نیست.
با این همه بر همگان مبرهن است که نام گذاری استان به "سیستان و بلوچستان" ناشی از یک همزیستی تصنعی نبوده و برآمده از سنخیت فرهنگی تمام اقوام ساکن در این استان بوده و قاعدتاً با مطالعات فرهنگی، سیاسی، ژئوپلیتیک، اقتصادی و راهبردی انجام شده است.
کما اینکه بازی با این عبارات تاریخی که به دلیل غفلت و ناآگاهی صورت می‌گیرد، ممکن است موجب تقویت سوء تفاهم و حتی سوء استفاده شوونیست های قومی برای ایجاد تفرقه و از میان بردن وحدت ملی در استان گردد، لذا در چنین شرایطی که استان بیش از هر زمان دیگری نیازمند توسعه، ثبات، وحدت و انسجام است، نمی‌بایست نهضت بزرگی که سرمایه گذاران داخلی و خارجی در راستای "توسعه‌ی انفجاری و همه جانبه‌ی استان" آغاز کرده اند را تحت الشعاع خبط‌ های کوچک و سهل انگاری اشخاص ناآگاه قرار داد.
بی شک تاریخ عظیم مراودات، اشتراک فرهنگی و اجتماعی و درآمیختگی جمعیتی اقوام ساکن این استان در طی سالیان مدید، قابل کتمان نبوده و مطابق قانون اساسی و اصول دینی هیچ قومی بر دیگری ارجحیت نداشته و ندارد و اساساً نامگذاری این استان به سیستان و بلوچستان براساس همین مسئله صورت پذیرفته است.

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.