چرا بسیاری از رهبران طالبان در بلوچستان پاکستان حضور دارند؟

چهارشنبه 26 دى 1397 ساعت 13:10

علاوه بر طالبان افغانستان؛ گروه‌های تروریستی دیگری نیز از قبیل تحریک طالبان بلوچستان، القاعده، لشکر جنگوی و جیش العدل که به انجام عملیات تروریستی در استان سیستان و بلوچستان می‌پردازد در شهر کچلک قرار دارد.

کویته؛ مرکز بلوچستان پناهگاه راهبردی طالبان محسوب می شود، شورای رهبری طالبان که با عنوان شورای کویته نیز شناخته می شود، در شهرهای ژوب، کیلی نالای، قلعه سیف الله، لورالای، چمن، پیشین، کچلاک، احمدوال، دالبندین، چاغی و گردی جنگل نیز نفوذ داشته و حمایت‌های اساسی از فعالیتهای آنان صورت می گیرد.
شبکه طالبان در این شهرها و مناطق فعال بوده و نقش اساسی در جذب، آموزش و مسلح کردن پیکارجویان جدید دارد و محلی برای سازماندهی واحدهای شبه نظامی طالبان می باشد و به پیکارجویان و فرماندهان طالبان فرصتی برای تجدید قوا و دیدار با خانواده هایشان و همچنین امکان نشست با رهبران طالبان برای سازماندهی حملات جدید می دهد. جذب نیرو، جمع آوری منابع مالی، کمپ های آموزشی پیکارجویان و تبلیغات ایدئولوژیکی آنها اغلب در این مناطق و بنا به برخی منابع خبری، با حمایت ارتش پاکستان و سازمان اطلاعاتی پاکستان (آی اس آی) صورت می گیرد.
احمد رشید نویسنده کتاب سقوط در هرج و مرج می نویسد: پس از حمله آمریکا به افغانستان در پی حملات 11 سپتامبر، القاعده به این کشور و متعاقب آن از بین رفتن «امارت اسلامی افغانستان»، طالبان به سرعت شبکه هایش را مجددا به روشی که مجاهدین با شوروی مبارزه می کردند، تشکیل داد و مراکز آموزشی طالبان در دالبندین، چاغی، قلعه سیف الله، کچلاک، لورالای و کویته گشوده شد.
شهرهای ژوب و کیلی نالای به عنوان مرکز اصلی فعالیت های طالبان شدند. در ژوئن 2007، پس از آنکه نیروهای ویژه بریتانیا ملا دادالله آخوند، رهبر نظامی طالبان را در ولایت هلمند افغانستان کشتند، حزب سیاسی جماعت الاسلام طرفدار طالبان مبادرت به برگزاری کنفرانس «شهید ملا دادالله» در مدرسه علوم دینی شمس العلوم در کیلی نالای نمود. بیش از 10 هزار نفر از هواداران طالبان در این نشست شرکت داشتند و در طول کنفرانس فریاد زنده باد ملا عمر، زنده باد اسامه بن لادن و زنده باد طالبان سر می دادند، ملا دادالله در این کنفرانس برای حاضرین بصورت تله کنفرانس سخنرانی کرد.
ملا منصور دادالله طی یورش نیروهای امنیتی پاکستان در اوایل سال 2008 در منطقه ژوب دستگیر شد. در حالیکه این امر با همکاری نیروهای پاکستانی و طالبان اتفاق افتاده بود، ملا منصور بوسیله ملاعمر رهبر وقت طالبان بدلیل آنچه که نافرماني از «حاكم اسلامی طالبان» خوانده شد، برکنار گردید؛ بنابراین نیروهای امنیتی پاکستان به حذف این فرمانده طالبان که دیگر بخشی از این گروه نبود مبادرت کردند.
ژوب به عنوان مرکز اصلی پشتیبانی طالبان قرار داشته است. در سال 2003، امام مولانا حیّ مدرسه ای را اداره می نمود که نشریه آلمانی اشپیگل از آن به عنوان مدرسه «سربازان ایمان» یاد نمود.
شهرهای مرزی چمن و گردی جنگل، مرکز اصلی سازماندهی و فرماندهی طالبان می باشند. از چهار شورای طالبان، دو شورا در این دو شهر قرار دارد (سه مرکز فرماندهی منطقه ای طالبان در ایالت بلوچستان قرار دارد، مرکز سوم در کویته و مرکز چهارم در پیشاور).
چمن و گردی جنگل به عنوان مرکز اصلی تبادل اسلحه و موادمخدر توسط گروه طالبان می باشند. علاوه بر این، گردی جنگل یک اردوگاه پناهندگان افغان را در خود جای داده است که مرکزی برای جذب نیروهای طالبان می باشد، بهرامچه نیز در آنسوی مرز، مراکز آموزشی نظامی طالبان و القاعده را در خود جای داده است. طالبان دولت «در سایه ولایت قندهار» را در چمن تشکیل داده است، این شهر یکی از مناطق مهم مرزی پاکستان می باشد. وزارت خزانه داری آمریکا مرکز تبادل پول چمن را به عنوان بخشی از دارایی های تحت تسلط تروریستها مورد تحریم قرار داده است.
شهر کچلک، یکی از مراکز فرماندهی طالبان می باشد. بنا بر گزارش شبکه خبری سی بی اس، طالبان در این شهر پرچم های خود را به اهتزاز در آورده‌اند. رهبران ارشد طالبان در این شهر سکونت دارند. در ژانویه 2016، مولوی محمد عالم، فرمانده طالبان در ولایت زابل، توسط برخی از رقبایش در این شهر کشته شد. ملا منصور، امیر پیشین طالبان که در بلوچستان کشته شد، در جریان جلسه طالبان در شهر کچلک به فرماندهی طالبان منصوب شده بود.
علاوه بر طالبان افغانستان؛ گروه‌های تروریستی دیگری نیز از قبیل تحریک طالبان بلوچستان، القاعده، لشکر جنگوی و جیش العدل که به انجام عملیات تروریستی در استان سیستان و بلوچستان می‌پردازد در این شهر قرار دارد. بنا بر گزارش برخی منابع این گروه‌های تروریستی تحت حمایت‌های گاه‌وبیگاه سرویس اطلاعاتی پاکستان قرار دارند.

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.