چرا توسعه چابهار برای هند اهمیت دارد؟

چهارشنبه 16 اسفند 1396 ساعت 12:12

در اینجا به دلایل اهمیت بندر چابهار برای تجارت منطقه‌ای و روابط اقتصادی هند با شرکای آن در این پروژه سه‌جانبه می‌پردازیم.

فاز اول توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران توسط هند دسامبر سال گذشته افتتاح شد. این بندر؛ مسیر استراتژیک جدیدی بین هند، ایران و افغانستان با دور زدن کشور پاکستان گشود. سفر روحانی، رئیس‌جمهور ایران به هند توانست جزئیات بیشتری از عملیات هند در این بندر استراتژیک را نمایان ساخت. در اینجا به دلایل اهمیت بندر چابهار برای تجارت منطقه‌ای و روابط اقتصادی هند با شرکای آن در این پروژه سه‌جانبه می‌پردازیم:
1. چابهار می‌تواند به‌عنوان روایت موفقیت‌آمیز رابطه هند و ایران باشد. با فعال شدن بندر، فعالیت‌های زیادی در آن انجام‌شده و گزارش‌هایی غیرقابل تائید حاکی از تغییر مسیر تجاری از کراچی به پاکستان است. در تلاش برای دور زدن تحریم‌های بانکی اعمال شده توسط تحریم‌های غرب علیه ایران، هند برای اولین بار اجازه سرمایه گذاری با روپیه را صادر کرده است. به گفته برخی منابع، این توافقی خاص هست که پیش از این تنها برای کشورهای بوتان و نپال صادر شده است. این درخواست از جانب ایران انجام گرفته و دولت ایران با آن موافقت نموده است.
2. هند یکی از معدود کشورهایی است که علیرغم اینکه توسط قدرتهای غربی به دلیل برنامه مناقشه انگیز هسته ای توسط کشورهای غربی در انزوا قرار گرفته بود، به روابط تجاری خود با ایران ادامه داد. دهلی نو پس از پکن دومین خریدار نفت ایران است.
3. به دلیل تحریم‌های غرب علیه ایران این پروژه با سرعت کمی پیش می رفت. با برداشته شدن تحریم ها در ژانویه سال گذشته، هند برای سرانجام این توافق تلاش کرده است.
4. بندر چابهار هزینه های حمل و نقل/ زمان حمل کالاهای هند را تا یک سوم کاهش می دهد. این بندر محتملا تجارت بین هند، افغانستان و ایران را با توجه به اینکه پاکستان دسترسی دهلی نو را برای تجارت با افغانستان محدود کرده است، افزایش خواهد داد.
5. هند قصد دارد از بندر چابهار به‌عنوان مرکزی برای دسترسی زودرس به بازارهای شمال اقیانوس هند و آسیای میانه استفاده کند.
6. حدود یک پنجم نفت مصرفی جهانی روزانه از تنگه هرمز ترانزیت می شود، نقطه ای که خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند را از یکدیگر جدا می کند.
7. بندر چابهار که سواحل جنوب شرقی ایران در استان سیستان و بلوچستان واقع است، باعث دسترسی جاده ای هند به چهار شهر افغانستان خواهد شد.
8. از چابهار مسیر جاده ای فعلی می‌تواند به زرنج در افغانستان متصل شود که تا این شهر 883 کیلومتر فاصله دارد. مسیر زرنج-دلارام که توسط دولت هند در سال 2009 ساخته شده است به شاهراه افغانستان متصل می شود و به چهار شهر عمده در افغانستان شامل هرات، قندهار، کابل و مزارشریف دسترسی دارد.
9. پروژه بندر چابهار اولین سرمایه گذاری دولت هند در یک بندر در خارج از این کشور است. ایران و هند در سال 2003 به توافقی بر مبنای توسعه بندر چابهار واقع در دریای عمان و خارج از تنگه هرمز در نزدیک مرز ایران با پاکستان دست یافتند.
10. هند در فاز اول این پروژه بیش از 200 میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد کرد که از این مقدار 150 میلیون دلار آن اعتبار از بانک اکسیم است. دو کشور به یادداشت تفاهمی درباره مدیریت فاز اول بندر اول چابهار در سواحل دریای عمان و در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران، دست یافتند.
توافق سه‌جانبه ایران، افغانستان و هند نویدی برای توسعه استان سیستان و بلوچستان باشد. با اجرایی شدن توافق های انجام‌شده بین سه کشور، دسترسی هند به افغانستان و بازارهای آسیای میانه محقق می شود و در عین حال این موضوع گامی اساسی در راستای توسعه سواحل مکران می باشد که تحقق یکی از اهداف بلند ایران محسوب می شود. با اجرای توافقات سه‌جانبه، گامی اساسی در اشتغال مردم بومی استان برداشته خواهد شد. با توجه به ویژگی های جغرافیای طبیعی و انسانی دو کشور افغانستان و پاکستان و نظام قبیله ای حاکم بر این مناطق و عدم احاطه و تسلط کامل دولتهای مرکزی بر این مناطق، ناامنی و اقدامات تروریستی در این کشورها وجود دارد. با توجه به ضریب امنیت بالای ایران در مقایسه با سایر کشورهای چابهار گزینه مناسبتری در مقایسه با بندر رقیب یعنی گوادر در آن سوی مرز می باشد.
مسیر ترانزیت از بندر گوادر به آسیای میانه، امنیت لازم را ندارد اما از بندر چابهار تا بازارچه میلَک در مرز ایران و افغانستان، امنیت خوبی وجود دارد و همچنین این مسیر نسبت به بندر گوادر، قابلیت های بیش تری دارد. شایان ذکر است اجرای کریدور حمل و نقل بین المللی علاوه بر آثار اقتصادی و توسعه ای، سبب تقویت امنیت در منطقه شده و زمینه جذب سرمایه گذاران از سایر کشورها را در منطقه فراهم می کند.

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.