یک زن بلوچ سفیر ایران در برونئی شد

چهارشنبه 03 بهمن 1397 ساعت 12:11

«حمیرا ریگی» فرماندار پیشین شهر قصرقند در استان سیستان و بلوچستان به عنوان سفیر جدید ایران در برونئی منصوب و به زودی عازم محل ماموریت می‌شود.

به پیشنهاد وزیر امور خارجه و تصویب ریاست جمهوری ایران، خانم «حمیرا ریگی زیروکی» به عنوان سفیر جدید ایران در کشور برونئی منصوب و طی روزهای آینده عازم محل ماموریت می‌شود.
ریگی پیش از این نخستین فرماندار زن اهل سنت ایران و فرماندار شهر قصرقند در استان سیستان و بلوچستان بود که با این انتصاب می‌توان از وی به عنوان اولین فرد بلوچی نام آورد که در یک جایگاه سیاسی-بین‌المللی از جانب جمهوری اسلامی ایران مشغول به فعالیت می‌شود.
وی پیش از این نیز بخشدار شهر بندری چابهار، رئیس اداره بهزیستی چابهار، مشاور مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان، دبیر کمیسیون امور بانوان فرمانداری چابهار و دبیر کمیسیون شورای شهر چابهار نیز بوده است.
آشنائی با کشور بروئني:
نام كشور: بروئني دارالسلام - نوع حكومت: پادشاهي - پايتخت: بندرسری‌بگاوان - زبان و خط رسمي: مالایی - جمعيت: بيش از 500 هزار نفر - واحد پول: دلار برونئی (KHR) - مساحت: ۵٬۷۶۵کیلومتر مربع
روابط دوجانبه ايران و برونئي:
روابط ديپلماتيك جمهوري اسلامي ايران با برونئي در سال 1369 برقرار و سفير ایران در مالزي به عنوان سفير اكرديته در آن كشور تعيين شد. به دنبال سفر سلطان برونئي به تهران در سال 1372، سفارت جمهوري اسلامي ايران در اين كشور راه اندازي گرديد و اولين سفير ایران عازم برونئي شد. بطور كلي روابط سياسي دو كشور مناسب است و همكاريهاي بين المللي و منطقه اي مناسبي بین آنها صورت مي گيرد. مقامات برونيائي در نشستهاي منطقه اي و بين المللي در ایران حضور مي يابند كه آخرين آن مربوط به سفر وزير خارجه آن كشور جهت شركت در نشست سران نهضت عدم تعهد در شهريور 1391 در تهران بود.
روابط اقتصادي دو كشور در حال حاضر عمدتاً در بخش تجاري متمركز است و براساس آمارهاي ارائه شده از سوي گمرك جمهوری اسلامی مبادلات دو كشور طي دو سال گذشته به ترتيب برابر با 672/1 و 339/1 ميليون دلار بوده است. عمده كالاهاي صادراتي ایران را قير، تيزابي بي دانه، سنگهاي تراش پذير، سنگهاي ساختماني، سنگ مرمر، خرما، فرش، گريس و كف پوش تشكيل مي دهند که در مقابل گوشت و پارچه از آن کشور وارد می‌شود.
دو کشور در مجامع بین المللی نیز همکاری نزدیکی دارند. در رابطه با قطعنامه های مربوط به حقوق بشر در مورد جمهوری اسلامی بجز دو سال 86 و 87 ، برونئی رأی منفی آورده است. این کشور در سال 92 نیز به قطعنامه ضد بشری کانادا (به نفع ایران) رأی منفی داد.

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.